Co je to softshell a jaké má vlastnosti?

Co je to softshell a jaké má vlastnosti?

 

Vybíráte si bundu pro outdoorové aktivity a všichni vám radí, že potřebujete „softšelku“? Co se pod pojmem softshell skrývá? V tomto článku se dozvíte vše o nejlepším univerzálním outdoorovém materiálu, přesněji materiálech.

 

Použití množného čísla je důležité, protože pod pojmem softshell se skrývá hned několik funkčních, vícevrstvých materiálů, které spojuje co nejlepší kombinace nepromokavosti, větruvzdornosti, kvalitní tepelné izolace, prodyšnosti a výdrže - odolnosti proti opotřebení. Sám překlad anglického názvu o tom vypovídá: softshell = měkká skořápka či měkká schránka. Výsledek? Softshell vám zajistí pohodlí a komfort při velké různorodosti počasí, které si umíte představit. Vůbec nejlépe funguje v chladnějším počasí a v proměnlivých povětrnostních podmínkách. Extrémy mu nevyhovují. Jak mohou být softshellové produkty rozdílné a pro různé využití, můžete vidět třeba při porovnání našich bund LASIKA-W a NEATRIL-W. Mezi nejoblíbenější produkty naší nabídky se dlouhodobě řadí softshellové bundy RAVIO/RAVIA a BELTRA-W/M, doporučujeme Vám je mít v šatníku.

              

 

Jaké vlastnosti mají materiály spadající pod softshell?

Softshellových materiálů je nepřeberné množství, ale vlastnosti materiálů, pro povrch i vnitřní vrstvu softshellových bund či kalhot, jako například naše outdoorové kalhoty NUUK-W/M či lyžařské RHEA-W/M, jsou podobné. Očekávejte pružný povrch, po kterém dokonale stékají kapky vody a neulpívá na něm ani sníh, díky polyuretanovému filmu. Na omak vás překvapí i příjemná měkkost svrchního materiálu. Vnitřní vrstvu teplejších variant oděvu tvoří nejčastěji microfleece, lehké a tenké letní varianty uvnitř hostí pleteninu. V Kilpi věříme především softshellovému materiálu Siberium, z něhož je většina našich bund, třeba běžecká TIRANO-W/M, cyklistická vesta FLOW-W/M a lyžařská TONNSI-M. Mezi oběma vrstvami může vlastnosti softshellu vylepšovat ještě membrána, proto existuje rozdělení na:

 

  • Membránový softshell - dražší varianta, mezi vnější a vnitřní vrstvou se nachází membrána zlepšující vlastnosti softshellového oblečení, lépe chrání proti větru, odvádí tělesnou vlhkost, zabraňuje pocení a je nepromokavá
  • Tkaný softshell - levnější varianta, místo membrány jsou použita hustě tkaná textilní vlákna zvyšující prodyšnost a pružnost, přináší vyšší univerzálnost oblečení, ale nehodí se do náročných zimních podmínek

 

                  

 

Jak vybrat softshellovou bundu a jaké parametry sledovat?

Víte, pro které aktivity budete „softšelku“ využívat? Klíčová otázka! Je pro vás nejdůležitější prodyšnost nebo nepromokavost? Více vám napoví následující odstavce:

 

Voděodolnost

Vyšší výšce vodního sloupce, kterému odolá textilie, než propustí první kapičky, odolává membránový softshell. Dokonce až několikanásobně před tkaným. Porovnejte sami – membrána zvládne nepromokavost přesahující až 30 000 mm vodního sloupce, tkanina obvykle do 5 000 mm. Nepromokavost dle světové normy ISO 811 začíná u 1 300 mm. Když u některé z našich softshellových bund např. RAVIO/RAVIA, vidíte v popisu použitý materiál Siberium 10 000 SRC HS, jde o vodní sloupec 10 000.

Prodyšnost

Schopnost materiálu dýchat je pro vaše outdoorové aktivity naprosto klíčová. Tím, v jakých jednotkách se měří vás nechceme zatěžovat, ale platí, že čím nižší je hodnota RET (značení prodyšnosti), tím je softshellový produkt prodyšnější.

 

Ret < 6 - špičková (> 20 000 g/m2/24h)

Ret = 6 - 13 – velmi dobrá (9 000 - 20 000 g/m2/24h)

Ret = 13 - 20 - uspokojivá (4 000 - 9 000 g/m2/24h)

Ret > 20 - neuspokojivá (< 4 000 g/m2/24h)

 

Jak se v tom orientovat? Třeba podle přibližných hodnot produkce tělesných výparů ve srovnání s propustností! Při chůzi 5 – 10 000 g/m2/24h, při běhu až  25 000 g/m2/24h.

 

Větruodolnost

Částečně větru odolávají všechny softshellové bundy a další „softšel“, ale když potřebujete opravdu dobře větruodolný produkt, vybírejte mezi těmi s membránou. S odolností proti větru se vždy přetahuje prodyšnost. Dokonale větruodolné produkty jsou obvykle kompromisem v prodyšnosti.

 

Pánské softshellové bundy

Dámské softshellové bundy

Dětské softshellové bundy